W dniach 17 - 19 marca 2021 roku w naszej szkole odbywał się próbny egzamin klas VIII. Do egzaminu przystąpiło 21 uczniów.
W środę uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek odbył się egzamin z matematyki, w piątek z języka obcego - język angielski.
Wszystkim dopisywał dobry humor, a my razem z uczniami jesteśmy dobrej myśli.
Dnia 28 stycznia 2021r. przeprowadziliśmy w naszej szkole konkurs przedmiotowy z matematyki (etap szkolny). Wzięli w nich udział uczniowie klasy VIII. Po sprawdzeniu testów konkursowych przez nauczycieli okazało się, że jeden uczeń uzyskał 90% poprawnych odpowiedzi, a tym samym zakwalifikował się do etapu rejonowego, który odbędzie się 4 marca 2021 roku.
Kwalifikację do rywalizacji rejonowych uzyskał:
Jakub Stankiewicz - kl. VIII
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. Powodzenia
Uwaga! Rekrutacja do klas I szkół podstawowych
Do szkoły podstawowej kandydaci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).
Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły
Kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Dokumenty należy złożyć w wybranej szkole w terminie do 30.03.2021 r.
Kandydaci spoza obwodu
Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym, które rozpocznie się w kwietniu.
Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można w poszczególnych szkołach oraz w Centrum Usług Wspólnych Gminy Żary tel. 68 363 00 40.
Poniżej Zarządzenie w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 dla przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych i klas pierwszych szkół podstawowych, dla których Gmina Żary jest organem prowadzącym, a także kryteriów branych pod uwagę oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów oraz informacja o zasadach rekrutacji z kryteriami naboru oraz wnioski wraz z wymaganymi załącznikami.
uchwała-_kryteria_rekrutacji_do_klas_I_szkół_podstawowych.pdf
zasady_rekrutacji_do_szkół-_I_klasa.doc
oświadczenie_o_miejscu_zamieszkania_kandydata_do_kl_I.doc
oświadczenie_o_samotnym_wychowywaniu_dziecka-_kl.I.doc
oświadczenie_że_rodzeństwo_uczęszcza_do_placówki.doc
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_I_KLASY.docx
W marcu rozpocznie się rekrutacja do przedszkola w Grabiku oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych na terenie gminy Żary, a do 26 lutego rodzice mają czas na złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można w poszczególnych szkołach oraz w Centrum Usług Wspólnych Gminy Żary tel. 68 363 00 40.
Poniżej Zarządzenie w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 dla przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych i klas pierwszych szkół podstawowych, dla których Gmina Żary jest organem prowadzącym, a także kryteriów branych pod uwagę oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów oraz informacja o zasadach rekrutacji z kryteriami naboru oraz wnioski wraz z wymaganymi załącznikami.
uchwała-_kryteria_rekrutacji_do_przedszkoli__oddziałów_i_punktów_przedszkolnych.pdf
zasady_rekrutacji_do_placówek_wychowania_przedszkolnego.doc
oświadczenie_o_samotnym_wychowywaniu_dziecka_wychowanie_przedszkolne.doc
oświadczenie_o_zatrudnieniu_jednego_rodzica.doc
oświadczenie_o_zatrudnieniu_obojga_rodziców.odt
oświadczenie_o_zatrudnieniu_obojga_na_terenie_Gminy_Żary.doc
oświadczenie_o_wielodzietnosci_rodziny_wych_przedszkolne.doc
oświadczenie_że_rodzenstwo_uczęszcza_do_placówki.doc
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_PUBLICZNEGO_PRZEDSZKOLA.docx
Rozpoczęcie roku dla przedszkola odbędzie się 1 września 2020 roku o godzinie 8:30 w salach przedszkola.
Nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa, a w szczególności noszenie maseczek.
OD 1 WRZEŚNIA 2020r.
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W ZŁOTNIKU
UCZNIOWIE ZOBOWIĄZNI SĄ DO STOSOWANIA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA
OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE:
RODZICE ZOBOWIĄZNI SĄ DO STOSOWANIA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA
OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE:
WITAJ SZKOŁO!
Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy 1 września 2020.
Prosimy o zapoznanie się ze wstępnym harmonogramem i organizacją zajęć w tym dniu. Co do zasady, od pierwszego września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Złotniku rozpoczną edukację w szkole stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN.
Harmonogram spotkań z wychowawcami:
Szkolne Procedury Bezpieczeństwa – rozpoczęcie roku szkolnego na placu szkolnym:
W razie niepogody:
Organizacja spotkania uczniów z wychowawcą:
UWAGA!
Uczniów obowiązuje zachowanie dystansu 1,5 m od pracowników szkoły. Uczniowie po wejściu do klasy zajmują wyznaczone miejsca. Po zajęciu miejsc uczniowie mogą zdjąć maseczkę osłaniającą. W kontakcie z nauczycielem bliższym niż 1,5m oraz w trakcie poruszania się po części wspólnej szkoły (korytarze, szatnia, toaleta) obowiązuje osłonięcie ust i nosa.
UWAGA!
Rodzicu/Opiekunie – Skopiuj, wklej, wypełnij, wydrukuj lub napisz odręcznie – apelujemy o przekazanie zgody do szkoły w dniu 1 września 2020:
ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY CIAŁA DZIECKA
Wyrażam zgodę na czas trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na badanie temperatury ciała mojego dziecka
…………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko dziecka, klasa)
codziennie przed przyjęciem mojego dziecka do szkoły oraz w trakcie jego pobytu w placówce.
Powyższa zgoda ma na celu realizację przez placówkę działań prewencyjnych i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
Mój telefon: ………………………………………
Osoba uprawniona do odbioru dziecka: ………………………………………………………..
Nr PESEL osoby uprawnionej: …………………………………………………………………
podpis rodzica/opiekuna prawnego
zgodę do druku można pobrać tutaj
1. Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków przebywania w Punkcie Przedszkolnym przy SP w Złotniku
2. Zakres procedury
Niniejszy dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z Punktu Przedszkolnego przy SP w Złotniku.
3. Osoby podlegające procedurze
Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola.
4. Opis procedury
4.1. Procedura przyprowadzania dziecka do przedszkola
Zasady odbioru dziecka z przedszkola
RODZICE ZOBOWIĄZANI SĄ DO ZAPEWNIENIA:
Sposób prezentacji procedury
Warszawa, 18 sierpnia 2020 r.
Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,
gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.
ProteGO Safe – jak to działa?
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakciez koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdą Państwo komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aplikacja składa się z dwóch modułów:
Test oceny ryzyka w aplikacji ProteGO Safe
Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po weryfikacji odpowiedzi system wskaże grupę ryzyka, a Państwo otrzymają konkretną rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiedzą się Państwo, co robić dalej i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy.
Dziennik zdrowia
ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o samopoczuciu i kondycji zdrowotnej. Dziennik może być niezwykle pomocnym narzędziem dla lekarzy, gdyż ułatwia przekazanie informacji o rozwoju objawów u chorego, schorzeniach współistniejących czy przyjmowanych lekach. Dzięki dziennikowi zdrowia zyskują Państwo szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia.
Bezpieczeństwo z ProteGO Safe
Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie, przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. Szczegółowe informacje na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Jarosław Pinkas
Główny Inspektor Sanitarny
wiecej informacji https://www.gov.pl/web/protegosafe
- kl. I - Poznaję Boży świat - wyd jedność
- kl. II - Idziemy do Jezusa
- kl. III - Jezus jest z nami
- kl. IV - Miejsca pełne BOGActw
- kl. V - Szczęśliwi, którzy szukają prawdy
- kl. VI - Tajemnice BOGAtego życia
- kl. VII - Błogosławieni, którzy szukają Jezusa
- kl. VIII - Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi
W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronowirusa SARS-CoV-19 i wytycznymi GIS oraz ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- prosimy rodziców o pobrania druków, które należy wypełnić, podpisać odesłać
do dnia 25.05.2020 do godz.12.00:
- w formie skanu lub zdjęcia na adres e-mail: sp.zlotnik@gminazary.pl
lub
- dostarczyć do skrzynki znajdującej się przy bramce szkolnej
Dokumenty do pobrania, podpisania i odesłania:
zaswiadczenie_o_zatrudnieniu_2020
Procedury do zapoznania
KOMUNIKAT
W związku z zakończeniem pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego do Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Złotniku na rok szkolny 2020/2021 Komisja Rekrutacyjna zakwalifikowała 4 dzieci:
Dzieci niezakwalifikowane - 0
Złożone przez rodziców wnioski o objęcie wychowaniem przedszkolnym dzieci urodzonych w roku 2018 nie podlegały rekrutacji.
Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w 2018 r. mogą ubiegać się o przyjęcie dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat.
W związku z zaistniałą sytuacją związaną z wprowadzeniem ustawą z dnia 2 marca 2020 r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz rozporządzeniem MENz dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a także wprowadzeniem stanu epidemii informuję, że rodzice dzieci zakwalifikowanych do punktu przedszkolnego zobowiązani są pobrać druk potwierdzenia woli zapisu dziecka, który należy wypełnić, podpisać i odesłać do dnia 17 kwietnia 2020 roku:
- w formie skanu lub zdjęcia na adres e-mail: sp.zlotnik@gminazary.pl
lub
- drogą pocztową na adres: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Złotniku Złotnik 14 , 68-200 Żary
Potwierdzenie woli może być również napisane odręcznie (brak możliwości wydruku) i odesłane do szkoły.
Brak potwierdzenia zapisu skutkuje rezygnacją z miejsca w punkcie przedszkolnym.
Informacje o wynikach rekrutacji zostaną przekazane rodzicom na adresy mailowe wskazane we wnioskach złożonych na etapie prowadzenia postępowania rekrutacyjnego.
Przypominam, że potwierdzenie woli zapisu nie obowiązuje rodziców składających deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Agnieszka Rydel
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Złotniku
POTWIERDZENIE WOLI ZAPISU DZIECKA DO PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO można pobrać tutaj.
UWAGA!!
ZMIANA TERMINU REKRUTACJI
W związku z zamknięciem placówek oświatowych na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zmienia się harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2020/2021 dla przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych, dla których Gmina Żary jest organem prowadzącym.
Nowy harmonogram znajduje się tutaj.
Dodatkowo informujemy, że dokumenty można składać w terminie 19-31 marca br. poprzez włożenie do specjalnie przygotowanych skrzynek przed głównym wejściem do szkoły (prosimy o nie wchodzenie do budynków).
Skrzynki wystawione są w godzinach 7.00-15.00.
Dokumenty można wysłać także pocztą, za termin dostarczenia uznaje się termin otrzymania dokumentów przez szkołę (a nie termin nadania na poczcie).
W razie wątpliwości telefoniczne informacje można uzyskać w:
Za każdym czarnobiałym zdjęciem ukryta jest historia. Z ”Projektem Pamięć” zmierzyli się uczniowie klasy VIII a efekt własnej pracy ich bardzo zaskoczył.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z fotografiami i za pomocą węgla, ołówka, pasteli tworzyli portrety. Celem warsztatu jest pokazanie, jak za pomocą sztuki można utrwalać i pielęgnować pamięć o losach członków własnej rodziny, jak lepiej zrozumieć swoje miejsce w historii oraz przekonać się o wartości pamięci i procesu twórczego.
Materiały do lekcji pochodziły ze zbiorów Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
Lekcja umożliwia, by w kreatywny sposób – poprzez sztukę lub słowo – odnieść
się do własnych historii rodzinnych i doświadczyć przemieniającej siły procesu
twórczego.
Myślę, że „Projekt Pamięć” pozwoli wielu ludziom – teraz i w przyszłości – dowiedzieć się, co się stało z jedną rodziną. Ludzie, którzy przeżyli wojnę, mają różne historie. Powinni oni się nimi podzielić, ponieważ wiele osób ich nie zna. Niektórzy próbują nam wmówić, że to wszystko nie wydarzyło się naprawdę, ale tak faktycznie było. Za dziesięć lat nie pozostanie nikt spośród osób, które przeżyły wojnę. Dlatego tak ważne są takie projekty, jak ten.
Mam ponad 80 lat i nigdy nie zapomnę tego, co mi się przydarzyło. Mojego brata i całą moją rodzinę noszę w sercu. Niektórzy ludzie mówią, że to było dawno temu i że należy iść dalej. Ja nie potrafię. Mogę wybaczyć, ale nie mogę zapomnieć.
Anna Huberman-Jacobs – matka Roz Jacobs. Kiedy Niemcy zaatakowali Polskę w 1939 roku, miała niespełna 15 lat.
„Tego, że trzeba pomagać potrzebującym
nauczyłam się w domu rodzinnym.
Dlatego nie jestem żadną bohaterką”.
(Irena Sendler w Polskim Radio 2005r.)
Irena Sendler to osoba godna podziwu nie tylko ze względu na ponadprzeciętną odwagę, która była niezbędna przy podejmowanych przez nią działaniach, ale także ze względu na wielkie serce i chęć niesienia pomocy innym.
Przystąpienie do konkursu Fundacji Honor Pomagania Dzieciom to forma podsumowania oraz utrwalenia zdobytej wiedzy i wykazanie się kreatywnością na lekcjach dotyczących tematyki Zagłady.
Celem zajęć konkursowych było kształtowanie wzorców humanitarnych i empatycznych w oparciu o życie i postawę Ireny Sendler -w szczególności podczas II wojny światowej, stworzenie portretu Ireny Sendler- praca plastyczna dowolną techniką, udział w warsztacie ph.”Gdy ktoś tonie ,to mu trzeba podać rękę”, napisanie pracy pisemnej dotyczącej działalności Ireny Sendler, prezentacja prac i przeprowadzenie lekcji. W zajęciach udział brali uczniowie VII i VIII klasy.
Więcej zdjęć znajdziesz poniżej
„Projekt Pamięć” polega na eksploracji zagadnień pamięci i utraty, poprzez sztukę. Narodził się z dążenia amerykańskiej artystki do ponownego uchwycenia czegoś, co zostało zniszczone – życia chłopca, który został rozdzielony ze swoją siostrą i miał się już nigdy z nią nie spotkać. To tragedia, która przydarzyła się niezliczoną ilość razy podczas II wojny światowej i Zagłady.
„Projekt Pamięć”, poprzez ukazanie historii jednej rodziny, podejmuje tematy uniwersalne. Stworzyła go Roz Jacobs.
Poprzez proces twórczy uczniowie będą mogli zgłębiać swoje historie rodzinne, tworząc w ten sposób własne warianty „Projektu Pamięć”. Dzięki temu, wydarzenia historyczne staną się dla nich czymś bliższym i bardziej osobistym.
Próbę uchwycenia przeszłości podjęli uczniowie klasy VII. Do realizacji zadania wykorzystali Karty Pamięci, węgiel, i papier. Po pracy zapoznali się z życiorysami bohaterów, których portrety tworzyli. A oto efekty lekcji historii „Projekt Pamięć”.
Rocznica Odzyskania Niepodległości
08.11.2019r to dzień, w którym odbył się rocznicowy uroczysty apel w przededniu Święta Niepodległości.
Szkoła włączyła się także do akcji „Do Hymnu”, ale oprócz wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, odbyła się część edukacyjna uroczystości, na której wykorzystane zostały multimedialne materiały promocyjno-edukacyjne dotyczące historii Polski..
Nowością w tym roku szkolnym jest przystąpienie do projektu Muzeum Piłsudskiego „Mamy Niepodległą 2019”. Zapraszamy do optymistycznego świętowania Niepodległości oraz dzielenia się radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie okolicznościowej kartki pocztowej. Karki już mamy i rozpoczynamy wysyłkę. Być może znajdziecie taką w skrzynce pocztowej.
Premiera w naszej szkole!
Projekt Krokus
Szkoła w Złotniku bierze po raz pierwszy udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS. Program ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w dziewięciu krajach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polski i Wielka Brytania.
W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.
Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida.
Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
WARTO KOCHAĆ. WARTO MARZYĆ. WARTO WALCZYĆ
2 października klasy VII i VIII udały się do kina Pionier na projekcję filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Na ekranie obejrzeli opowieść o młodych ludziach z pokolenia lat 1914 – 1916, które dało Polsce Niepodległość.
„Legiony" – to film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. To także uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach.
Wybrane recenzje:
Widziałam wiele dobrych i wzruszających filmów, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Film pt. "Legiony", w reżyserii Dariusza Gajewskiego jest jednym z nich. W główne role wcielili się Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner i Wiktoria Wolańska. Największe wrażenie, przez swoją fascynującą i profesjonalną grę aktorską, zrobił na mnie Bartosz Gelner, który zagrał Tadeusza Zbarskiego.
Jest to historyczna opowieść o realiach walki o niepodległość podczas I wojny światowej, która w głównej mierze przedstawia walkę młodych ludzi o niepodległość, przy czym pojawia się także wątek miłosny. W pewnych momentach możemy zobaczyć jak młodzi Polacy w tamtych trudnych czasach radzili sobie zarówno z trudnościami towarzyszącymi wojnie jakże i uczuciami.
Moim zdaniem film dostarczył wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Uważam, że jest bardzo interesujący i emocjonujący. Oglądałam go z ogromną przyjemnością i w stu procentach polecę każdemu a także obejrzę ponownie w przyszłości.
Wiktoria Gąszczak klasa VII
Film ,,Legiony " w reżyserii Dariusza Gajewskiego to film,który przedstawia polskie legiony w latach 1914-1916r. W role głównego bohatera wciela się Sebastian Fabijański. Oprócz Fabijańskiego możemy zobaczyć aż stu dwudziestu trzech aktorów np. Bartosza Gelnera i Wiktorię Wolańską.
Zdjęcia do filmu ,,Legiony'' kręcono od sierpnia 2017 roku do kwietnia 2019 roku m.in. w Bieszczadach oraz na rynku w Cieszynie.
Film przede wszystkim oddaje hołd żołnierzom, którzy w czasach niewoli chwycili za broń i wywalczyli niepodległość. Wśród nich byli ułani II Brygady Legionów, którzy 13 czerwca przeprowadzili efektywną szarżę na liczniejsze siły rosyjskie pod Rokitną. W ,,drugiej Somossierze'' polegli m.in. najwyżsi stopniem oficerowie: rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (grany przez Borysa Szyca), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (grany przez Antoniego Pawlickiego) oraz porucznik Roman Prawdzic-Włodek. Przedstawiona fabuła ie sprawia wrażenie jakby opowiedziana historia mogła stać się naprawdę. Uwagę widzów przyciąga postać podporucznika Stanisława ,,Króla '' Kaszubskiego (granego przez Mirosława Bakę)- syna powstańca styczniowego wydalonego ze szkoły za swoją patriotyczną postawę. Podczas rewolucji w 1905 roku prowadził działalność polityczną wśród młodzieży. Następnie wstąpił do związku strzeleckiego, ukończył kurs oficerski. Po rozpoczęciu wojny dowodził Plutonem I Brygady.
Moim zdaniem warto wybrać się na ,,Legiony ''. Walka w okopach, szarża konna, przemarsze wojsk, pojedynek ze snajperem, dywersja, ucieczka z niewoli - czyli polskie kino wojenne na wysokim poziomie.
Jakub Stankiewicz klasa VII